Jak vybrat skateboard

Jak vybrat skateboard

TB ostnikJak vybrat skateboard:

 

1) jak vybrat desku

2) jak vybrat trucky

3) jak vybrat ložiska

4) jak vybrat kolečka


Vybrat skateboard není jednoduchá záležitost, proto je zde po Vás návod, který Vám pomůže vybrat správnou desku, kolečka, trucky a ložiska.

Nabídka skateboardů ve skate shopu Honzovy Longboardy je velmi široká, každý má jiný tvar, použitý materiál, kolečka a trucky. Výběr se může zdát složitý, ale pomocí našeho návodu zjistíte, že je to jednoduché a vyberete si takový, aby Vám co nejvíce vyhovoval.

V následujících kapitolách si popíšeme jednotlivé komponenty a jejich vlastnosti a důležitost u výběru skateboardu.

Pro zjednodušení výběru typu skateboardu jsme pro Vás připravili jednoduchý postup, abyste vybrali ten pravý.

Pokud jste začínající jezdci, bude pro Vás skateboard od ověřených značek to pravé. Vyjde Vás to levněji než si skládat skateboard po komponentech. Následující návod je rozčleněn do jednotlivých kategorií a pomůže Vám s výběrem správného skateboardu.

Pokud už nějakou dobu jezdíte, vybírejte z našich ověřených komponentů a postavte si skateboard na míru. Pokud si něčím nejste jisti, jednotlivé kapitoly Vám poradí s výběrem.

1) Jak vybrat desku:

U skateboardové desky je důležitá šířka, nikoliv délka. Šířka desky je udávána v palcích a je závislá především na stylu ježdění a vašich tělesných proporcích. Pokud plánujete jezdit v bazénech nebo vertikálních rampách a jste spíš vyšší a těžší jezdec – volte raději širší desky. Naopak pro hubenější a menší jezdce či ty, kteří chtějí jezdit Street či ve skateparcích – volte užší desky.

Volba velikosti skateboardu dle použití:

7.5" - 8"

Standardní šířka - vhodná na Street i skateparkové ježdění, dělání technicky náročnějších triků

8.0" - 8.25"

Širší prkna – vhodná pro ježdění v bazénu, u-rampu a skatepark

8.25" a větší

Velmi široká prkna – vhodná pro ježdění v bazénu, vertikální rampě, cruising (jezdění po městě)

 

Volba velikosti skateboardu dle věku:

Šířka skateboardu

Doporučený věk

Velikost boty EU

6,5" 

Vhodné pro děti 3 - 5 let

23 - 28

7"

Vhodné pro děti 5 - 7 let

28 - 32

7,25"

Vhodné pro děti 7 - 9 let

30 - 34

7,375

Vhodné pro děti 8 - 10 let

31 - 35

7,5"

Vhodné pro děti 9 - 11 let

32 - 38

7,75"

Vhodné pro děti 12 - 14 let

35 - 42

7,875"

Vhodné pro děti 12 - 14 let

35 - 42

8" a více

Vhodné pro děti od 14 a více let

42 a víceKaždá deska má patku (tail) a špičku (nose). Většina skateboardů mají delší nose než tail, což pro znamená, čím delší nose, tím lépe se dají dělat triky jako ollie a kratší patka lepší pop. Někteří jezdci však jezdí záměrně obráceně, každému to vyhovuje buď tak nebo onak, ostatně na to přijdete sami až to vyzkoušíte.

Každá deska má další vlastnost a tou je concave, nebo česky konkáva. Zjednodušeně je to prohnutí desky do tvaru „U“ vedoucí po celé délce skateboardu. Concave dělá desku pevnější a zároveň lépe drží jezdci nohy a ten tak má lepší kontrolu nad deskou. Concave má tři stupně – Mellow (lehký), Medium (střední) a Steep (velký). Většina našich prken má střední concave.

2) Jak vybrat trucky:

Velikost trucků vybíráme vždy dle šířky desky tj. šíře celého trucku včetně závitů A (axle) a měla by korespondovat s šířkou desky.

Rozdělení trucků podle šířky desky - velikost/šířku trucku volte podle tabulky níže, tak aby odpovídala šířce desky:

 • truck široký 5.0“ je vhodný pro desky s šířkou 7.5“ - 7.8“ 
 • truck široký 5.25“ je vhodný pro desky s šířkou 7.75“ - 8.0“
 • truck široký 5.5“ je vhodný pro desky s šířkou 8.0“ - 8.25“ 
 • truck široký 5.85“ je vhodný pro desky s šířkou 8.25“ - 8.5“
 • truck široký 6.5“ je vhodný pro desky s šířkou 8.5“ + 

Je třeba si dát pozor při výběru trucků, jednotlivé firmy se liší ve značení šířky trucků. Některé označují šířkou, šíři hangeru bez os, a některé zase celkovou šířku i s osami.

Truck SK8 2014 - B

Skateboardové trucky dělíme také podle profilu – jejich výšky, do třech kategorií. Střední profil je nejběžnější.

 • Nízké – LOW - poskytují extra stabilitu při flip tricích, osazují se menšími kolečky 50-53mm
 • Střední – MID - hodné pro většinu stylů, osazují se kolečky ve velikostech 53-56mm
 • Vysoké – HIGH - vhodné pro cruising a carving, osazují se většími kolečky 56mm a více

Jako u šířku i zde platí, že každý výrobce má své značení, které ale většinou odpovídá standardům.

3) Jak vybrat ložiska:

Ložiska se většinou označují hodnotou ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7 nebo ABEC 9. Toto označení se někdy chybně interpretuje jako označení kvality ložiska. Ve skutečnosti pouze vypovídá o přesnosti výroby jednotlivých dílů ložiska a přesnosti (rychlosti) jeho běhu. ABEC 1 označuje nejmenší přesnost výroby a ABEC 9 největší přesnost. Toto označení však bohužel nic nevypovídá o skutečné kvalitě ložiska. Nic nám neříká o kvalitě použitých materiálů, o kvalitě použitého maziva, ani o vůli ložiska.

Proto je většinou ložisko ABEC 9 od neznámého výrobce horší než ložisko ABEC 3 od známého výrobce, jako je ENUFF či MINDLESS

Jaká ložiska tedy zvolit?

Ač to možná výše nevypadá, je to velmi snadné. Třída ložiska je směrodatným ukazatelem u značkových výrobců. Čím je třída vyšší, tím longboard lépe a rychleji pojede.

ABEC - 1 = nejmenší výrobní přesnost = pomalejší chod ložiska

ABEC - 9 = největší výrobní přesnost = rychlejší chod ložiska

Zvláštní třídou jsou ložiska Skate-Rated™ a Swiss. Ložiska označená jako Skate-Rated™ jsou kvalitou ještě dál než ložiska ABEC-9 - nejenom, že jsou vyrobena velmi přesně, ale navíc i testovány na zátěž i odolnost při samotné jízdě v konkrétním daném sportu. Díky tomu jsou stavěná přímo na daný sport a poskytují tak maximální výkon a doahují i větší odolnosti. Ložiska označená jako Swiss jsou vyrobena také v dané kvalitě a přesnosti. Odolností převyšují klasická ložiska značená třídou ABEC v rámci dané značky. Přesností jsou někde mezi třídou ABEC 7-9.

Návod: Jak vyčistit ložiska

4) Jak vybrat kolečka:

Skateboardová kolečka mají dvě základní vlastnosti - velikost (průměru v mm) a tvrdost (hodnota např."96a"). To ovlivňuje, jízdní vlastnosti skateboardu. Menší a měkčí kolečka jsou pomalejší a větší a tvrdší jsou rychlejší. Při výběru koleček jde opět o Váš styl ježdění.

Velikosti skateboardových koleček:

 • 50-53 mm - Malá, pomalá kolečka, stabilní při tricích, vhodná na technický street nebo ježdění ve skate parku
 • 54-59 mm - Vhodná kola pro začátečníka, větší jezdce, ježdění v bazénu, vertikální rampě, u-rampě, ale i v skate parku
 • 60mm a více - Longboardová kola, vhodná pro cruisery, kolečka stavěná pro větší rychlost a hrubší povrch


Tvrdosti skateboardových koleček:

 • 78a-87a - Měkká kola vhodná na hrubší povrchy, longboardy nebo cruisery, kde je zapotřebí větší přilnavosti, nevhodné např. pro ježdění v bazénu
 • 88a-95a - Tvrdší a rychlejší kola s menší, ale stále dobrou přilnavostí, na street a hrubší povrch
 • 96a-99a - Dobrá rychlost a přilnavost – nejpoužívanější kola, pro začátečníky a všeobecně univerzální, na hladké povrchy
 • 101a a více - Nejtvrdší a nejrychlejší kola s nejmenší přilnavostí, nevhodné a neefektivní na kluzkém a hrubém povrchu, většina Profi jezdců jezdí právě na těchto kolech

Vlastnosti skatebaordových koleček